Informace

2 600 km2
331 472 obyvatel
Hl. město: Bregenz


Vorarlbersko je nejzápadnější a rozlohou nejmenší rakouskou spolkovou zemí (s výjimkou Vídně). Jeho opravdová velikost je v mnohotvárnosti, v krajině mezi mírnými břehy Bodamského jezera a impozantními vrcholy a ledovci Silvretty, mezi Alpenrheinem a Arlbergem. To opravdu fascinující je střídání tváře krajiny a nálad, které tady vyrůstají vedle sebe. Díky jeho výhodné poloze v srdci Evropy je to jen kousek za výletními cíli v Německu, Švýcarsku nebo Lichtenštejnsku. Kouzlo této země je v harmonii.
Obyvatelé Vorarlberska hovoří allemansky, nářečím příbuzným švýcarštině a švábštině.
Tam, kde jsou hory a jezera tak blízko sebe, se najde pro každého něco: turistika, horolezectví, cyklistika, horská kola, jezdectví, plavání, jachting, tenis, rybaření, lety balónem. V létě umožňují regionální Inclusive karty neomezené využívání veřejných dopravních prostředků a turistické infrastruktury. V zimě se potom stává rájem pro lyžaře a to jak začátečníky tak pokročilé. Sjezdovky se zárukou sněhu sahají až do 2600 m nadmořské výšky, zasněžovací technika zaručuje, jeli toho zapotřebí, komfortní lyžování od prosince až do dubna. Nejmodernější lanovky, připravené sjezdovky, profesionální lyžařské školy a regionální skipasy, to vše charakterizuje lyžařské regiony Vorarlbergu. Alpské lyžování samozřejmě není jediným zimním zážitkem. Téměř 800 km běžeckých stop protkává krajinu a udržované zimní vycházkové trasy nabízí lákavou alternativu. Jako zpestření lyžování nabízejí některá místa také umělé nebo přírodní ledové plochy, curlingové dráhy, vyjížďky na saních s koňmi, možnost zimních vyjížděk na koních.
Města a městečka i venkovská osídlení a vesnice předvádějí prostotu minulosti svými dřevěnými domy, ale také blahobyt rozvinutého hospodářství země, jejíž struktura nepřipouští žádný velký průmysl. Obyvatelé Vorarlberska si zachovávají svou individualitu a kulturu. Nabídka kulturního vyžití je zde, stejně jako v celém Rakousku nepřeberná a stačí si jen najít to své. Nachází se zde například největší jezerní scéna na světě, na které se pravidelně koná Bregenzský festival. Vedle něho propůjčuje Vorarlbersku kulturní lesk také Schubertiáda jako největší Schubertovský festival na světě. Mezi další uznávané kulturní akce zde patří Feldkirchský festival (koncerty od baroka po avantgardu), Bregenzské jezero (mezinárodní taneční divadlo) nebo Montafonské letní koncerty.
A pokud jde o jídlo, ve Vorarlbersku mají vydatnou, selskou stravu, podobnou jako ve Švábsku nebo v Allgäu. Käsknöpfle nebo kässpatzen jsou z nudlového těsta, které se po uvaření smíchá se sýrem.Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu