Informace

Trentino - Südtirol (Jižní Tyroly)
(Rozloha: 13607 km2, počet obyvatel: 963000, Hl.město: Trident).
Přestože konkurence italských měst, pláží či vinných sklípků je velmi tvrdá, zdejší alpské masívy si již své obdivovatele také našly.
Sever Itálie se stává velmi oblíbeným cílem.
Horská střediska v Alpách a Dolomitech nabízejí nádhernou přírodu, ubytování a další turistické služby všech kategorií. Navíc historické památky od antiky přes středověké hrady až po pevnosti z válečných let minulého století najdete ve městech, malých horských vesničkách i na vysokohorských planinách. A také zde návštěvníci ocení uvolněnější atmosféru s výbornou kuchyní.
Vliv jižní Itálie a severního Rakouska je v Jižním Tyrolsku cítit na každém kroku. Můžete ho ovšem i ochutnat. Směsice horských tučných jídel s lehkými pokrmy mořského pobřeží se tu slévá do někdy bizardních kombinací.
O horské masivy, dravé řeky i hospodářskou produkci se tu dělí dvě provincie - severnější Alto Adige a jižnější Trentino. Přestože jsou po krajinářské i vinařské stránce často dávány dohromady, z hlediska historie a národnostního složení k sobě mají mnohem dál.
Trentino je čistě italské, avšak Alto Adige neboli Südtirol (Jižní Tyrolsko) představuje pozoruhodnou autonomní oblast. Tento region totiž má pohnutou historii.
Do roku 1918 patřil jako Jižní Tyrolsko pod Rakousko-Uhersko a i dnes má početnou německo-rakouskou národnostní menšinu.
Roku 1948 vznikla z provincie Trident (Trento) a provincie Bolzano, které se kryjí s německou jazykovou oblastí Jižního Tyrolska, autonomní oblast Trentino-Alto Adige.
Region nabízí více než 6000 km značených a udržovaných horských stezek a 8000 km cyklistických cest. I v letní sezóně jsou v provozu lanovky, které pomůžou překonat úvodní, většinou značný výškový rozdíl.
Jezero Lago di Garda je známé všem příznivcům vodních sportů. Jižní Tyroly - hlavní páteř pohoří zvaného Dolomity je každý rok zaplavováno stovkami turistů. Dolomity totiž patří mezi evropské hory, které mají nejlepší a nejpropracovanější síť horských turistických cest.
Bolzano, správní středisko Alto Adige, je branou mezi italsky hovořícím Trentinem a německy mluvícím Jižním Tyrolskem. Vyniká jasným tyrolským koloritem.
Starému centru a jeho jádru, náměstí Piazza Walther dominuje gotický dóm z 15. století, s pestrobarevnými střešními taškami a nádhernou věží.
O významu vína pro místní hospodářství (okolní kopce pokrývají vinice) svědčí dveře uvnitř dómu, zdobené reliéfy znázorňujícími postavy v plné práci na vinici.
Uprostřed Piazzy Walther stojí socha Waltera von der Vogelweide, trubadůra 13. století, jenž se podle pověsti narodil v okolí Bolzana. Ulice severně od náměstí lemují domy se složitě zkrášlenými štíty, balkony a arkýři. Povšimněte si zbytků fresek na pastelových fasádách.
Na Piazze Grano se koná trh s lákavou škálou místních produktů, které nabízejí i dál na Via dei Portici, která vede až k Museu, kde vám interiéry, dřevořezby a kroje přiblíží dějiny Jižního Tyrolska.
Chisa dei Domenicani (dominikánský kostel) na Piazze Domenicani se honosí freskami líčícími Triumf smrti a dekorovanou křížovou chodbu.
Trident, správní středisko kraje, jemuž dalo jméno, je také nejhezčím městem Trentina. Může se pochlubit krásnou románskou katedrálou, výzdobou hýřícím hradem a ulicemi lemovanými pěknými renesančními domy. Trident proslul tzv. tridentským koncilem (1545-63), svolaným katolickou církví.
Mohutný románský dům, kde koncil několikrát zasedal, pochází ze 13. století. Dóm stojí na hlavním náměstí s Neptunovou fontánou Piazza Duomo, původně vytyčeném Římany jako fórum.
Ve sbírkách Museo Diocesano nechybí rané slonovinové relikviáře, vlámské tapiserie a malby znázorňující tridentský koncil. Castello del Buonconsiglio je rozlehlý hrad, vybudovaný ve 13. století a později rozšířený o další přístavby, je součástí městského opevnění. Trident byl důležitým pohraničním městem na hlavní trase, spojující Itálii se severní Evropou, a dodnes jej obepínají masivní hradby.
Nedaleká Torre dell?Aquila (Orlí věž) se honosí freskami z roku kolem 1400. Líčí jednotlivé měsíce v roce s důrazem na detail - například leden má několik rozkošných výjevů ze sněhových radovánek. Návštěvu Tridenta je nejlépe zkombinovat s lyžováním v některém z blízkých zimních středisek a podniknout několik zajímavých výletů.
Třeba k Monte Bondone. Trasa vede zpočátku na severozápad silnicí do Rivy, potom na jihozápad s mnoha zatáčkami. Sem vede i lanovka z města od nábřeží řeky Adiže. Pak se jede k hotelové osadě Vaneze (1300 m.n.m.), rozložené na svahu Monte Bondone. Je to oblíbené středisko zimních sportů s mnoha sjezdovkami a sedačkovými lanovkami na severním svahu.
Nebo v rámci letní dovolené k jezeru Lago di Garda a do Padovské nížiny, kde už se nachází světoznámá italská historická centra, která jsou větším turistickým magnetem. Velká většina hostů, kteří zvolí Trentino pro svou letní dovolenou, zná tuto zemi právě pro mnohé možnosti, které nabízí milovníkům výletů, alpinismu a procházek. Ubytování v horské chatě (v Trentinu jich je více než 140) představuje jedinečnou zkušenost.
Hory Trentina představují velkou tělocvičnu pod širým nebem, v níž lze praktikovat nejrůznější sportovní disciplíny plné silných zážitků. Nejpopulárnějším a nejmasověji provozovaným sportem je jízda na horských kolech. Také sportovní horolezectví se tu praktikuje v mnohých oblastech, z nichž některé jsou známé po celém světě, jako ty v oblasti Alto Garda, a v Dolomitech. Vrcholků hor lze jednoduše dosáhnout díky lanovkám, a osvobodit se potom volným letem na deltaplánu nebo padáku.
V Trentinu lze ale provozovat i letní lyžování. Od května do července se lyžuje ve třech tisících metrech nad mořem na ledovci Presena.
Také jízda na koni v horách skýtá jedinečné zážitky a pro organizaci výletů a koňských trekků jsou k dispozici v každém údolí jízdárny.
Vodní toky Trentina, zejména říčka Noce v údolí Valle di Sole, jsou obzvláště vhodné k provozování vodních sportů, jízdě na kanoi, kajaku a raftingu. V průrvách vyhloubených vodními toky v oblasti Alto Garda lze také provozovat adrenalinový kanyoning. Voda tří set jezer obklopují hory této země. V deseti větších jezerech je možné se koupat a plachtit. Plachtění a windsurfing jsou nejprovozovanější sporty a trentinská část jezera Garda je světoznámá každoročními mezinárodními plachtařskými závody, díky větru zvanému "Ora!, který denně napíná plachty lodí a surfů.
Jezera Trentina jsou bohatým zdrojem ryb, také díky častým výsadkům provedeným v minulých letech. Rybaření je řízeno pravidly, která zajišťují ochranu rybného bohatství, smí se rybařit pouze podle přesného kalendáře a s povolením respektujícím pravidla a limity.
Vysoké štíty Dolomit, měnící svou barvu v závislosti a postavení slunce, a téměř neporušená příroda jsou bezesporu lákadlem všech ročních období.
Ale zima v Trentinu - to je bez nadsázky lyžařské potěšeníčko. V Sella Rondě, nepočítejte s tím že danou sjezdovku sjedete několikrát a poté Vás začne nudit. Spíše na Vás čeká pěkná "zabíračka". Italští vlekaři již před dvaceti lety propojili sjezdovky kolem masivu Sella Ronda a tak se pod majestátní skálou, která až bere dech, nachází čtyřicet kilometrů vleků a sjezdovek. Každá jízda na jiném vleku, jiné sjezdovce, s jiným panorámatem. Jak se říká "udělat" si Sella Rondu, je, v tomto případě, výlet na celý den. Sella Ronda je opředena historkami. Podle legend, tedy lépe a přesněji řečeno - dle místních lidí, se to tu hemží duchy, obry, čarodějnicemi a trpaslíky.
V provincii Trentino, nedaleko od známých lyžařských středisek se nachází národní park Stelvio, jenž má jednu sympatickou zvláštnost: kromě zvířat a rostlin chrání také lidi, kteří zde žijí. Ochránci přírody nebourají staré dřevěné a kamenné stavby, nevyhánějí z pastvin ovce a krávy a nezakazují obyvatelům prastarých vesnic, přilepených na prudkých stráních nebo schovaných v údolích, jezdit domů autem. Přesto, anebo právě proto tu zvířata a lidé žijí v rovnováze, která navzdory satelitním anténám voní starými časy. Má rozlohu 1370 km2, je největším alpským NP a jedním z největších v Evropě. Park byl zřízen nejen za účelem ochrany divoké a nezničené přírody, ale chce také uchovat způsob života, kulturu a historii jeho obyvatel. Nebyl by to správný národní park, kdyby do svého lůna nelákal turisty. Pro návštěvníky má park mnoho možností. Přes horské túry, horolezectví, horská kola, skialpinismus a lyžování až po pozorování fauny a flóry.
V údolích a turistických střediscích bývají organizovány programy pro děti, mnoha sportům se lze přímo zde naučit. V nedalekém údolí Val di Sole jsou známá lyžařská střediska, řeka protékající tímto údolím je na jaře a v časném létě oblíbeným cílem raftařů.
Přehled zajímavých míst kraje: Bressanone (středověké uličky, katedrála, musea), hradu Castello di Rodengo, Brunico, Castelo di Avio (hrady), Canazei(vyhlídky), Cavalese (tyrolská architektura), Madonna di Campiglio (nejvýznamnější středisko pro pěší a lyžařské túry, vodopád), Malles Venosta(gotické kostely), Merano (přitažlivé lázeňské město, zahrady, Muzeum Tyrolských dějin), Ortisei (středisko řezbářství, statky s balkony a kostely s cibulovými střechami), San Martino di Castrozza (jedno z nejmalebnějších a nejpřístupnějších údolí), Molveno a Andalo (rozmanité možnosti rekreace a sportu, starou pila na vodní pohon, Napoleonová tvrz , letohrádek-tvrz Belfort ze 14. století, park přírody Adamello-Brenta).
Provincie Trentino je zázrakem přírody. Středozemní mikroklima zaručuje mírné podnebí po celý rok. Již dávno tato oblast byla oblíbeným místem, kde se scházeli či léčili umělci, spisovatelé a básnici.
I vy zde užijete dovolenou plnou sportu, pohody, dobrého jídla. Poznáte historii i kulturní památky.


Podoblasti

Správní celky


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit

Co by vás ještě mohlo zajímat

3 ZINNEN DOLOMITES

3 ZINNEN DOLOMITES

3 Zinnen Dolomiten: Pure Nature. Pure skiing.3 Zinnen Dolomiten je ideálním skiareálem pro znalce, kteří našli po různých lyžařských zážitcích moderní rezort v italských Dolomitech, ... více info...

TUV  EGGENTAL , OBEREGGEN

TUV EGGENTAL , OBEREGGEN

Údoli Eggental, s na sluneční straně položenými a velice malebnými vesničkami, Deutschnofen (1350m), Eggen (1100m), Obereggen (1550m) a Petersberg (1380m) nabízí prožití dovolené ve všech ... více info...

LADURNS-GOSSENSASS (1150 - 2020 m)

LADURNS-GOSSENSASS (1150 - 2020 m)

Lyžařská oblast Ladurns-Gossensass…nejsevernější lyžování v Jižním Tyrolsku.Malá ale příjemná.V idylickém údolí říčky Pflersch, polohou mezi Sterzingem a Brennerem, obklopena štíty hor i nedalekého údolí Wipptalu, ... více info...

ADRENALIN, sport & aktivity - Itálie/Südtirol/Kronplatz

ADRENALIN, sport & aktivity - Itálie/Südtirol/Kronplatz

ADVENTURE - ADRENALIN - SPORT ABENTEUERWOCHE - DOBRODRUŽNÝ TÝDENv období od 1. 5. do 26. 9. 2009 7 nocí se snídaní v dvojlůžkovém pokojicena 355,- ... více info...

SEISER ALM -  region pro Vaši dovolenou

SEISER ALM - region pro Vaši dovolenou

Nejen osvobozující šíře a dech beroucí kulisa Dolomit, slunečné a před větrem chráněné sjezdovky dělají Seiser Alm jedinečným místem, které není srovnatelné s žádným jiným ... více info...

Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu