Informace

16 388 km2
1 184 720 obyvatel
Hl. město Graz


Štýrsku se také říká "zelené markrabství". Zhruba polovinu jeho plochy tvoří rozsáhlé lesy, další čtvrtina sestává z luk, pastvin, salaší a vinic. Severní části se pro značné zásoby železné rudy přezdívá "železné markrabství".
Štýrsko patří mezi rakouské nejnavštěvovanější spolkové země. Za to mohou především mnohá jezera a krásná horská údolí. Prostor mezi nimi je navíc vyplněn skalními masivy, které jsou často přístupné prostřednictvím lanovek. Nejvyšším horským pásmem je západní masiv Dachsteinu a Totes Gebirge. Do Štýrska zasahuje i část Solné komory. K turisticky nejpřitažlivějším oblastem zde patří jezera Altauseer See, Grundlsee či Toplitzsee, věhlasná je oblast kolem řeky Enns a jezerní seskupení kolem Bad Ausee. Turisté zaměření spíše na zdolávání větších výškových rozdílů mohou navštívit pásmo Nízkých Taur.
V některých přírodních rezervacích na území Štýrska existují pěkné naučné stezky například Frebenzen či Pöllauer Tal. Pokud se rozhodnete pro tuto spolkovou zemi rozhodně si nesmíte nechat ujít výlet do nejstarší zpřístupněné jeskyně na světě, Kraushöhle u Gamsu. Tu navštěvují tisíce turistů již od roku 1882.
Na druhou stranu je Štýrsko jednou z méně rozvinutých rekreačních oblastí, ale jeho nádherné přírodní prostředí je zárukou příjemného letního odpočinku. Schladming, který leží na severu spolkové země, je zde nejdůležitější oblast zimních sportů a milovníci zimních sportů si zde rozhodně přijdou na své.
Všechny spolkové země žijí kulturou a ve Štýrsku je kulturním centrem hlavní město, mimochodem druhé největší město v republice, Graz. Je zde nespočet míst, kde můžete trávit volný čas. Graz je jedno ze šesti císařských měst Rakouska. Pyšní se tím, že byl schopný si zachovat své přírodní krásy a skutečně je zde těžké říci, kde končí zeleň parku a kde začínají louky a lesy "zeleného Štýrska". Nad starým městem se vypíná tzv. Zámecký vrch (Schlossberg) s Hodinovou věží (Uhrturm), symbolem města a častým vycházkovým cílem. Nachází se zde nespočet dalších turistických zajímavostí: zámky, hrady, muzea, údolí řeky Mur, Staré město, rakouský skanzen s ukázkami vesnické architektury a zámek Riegersburg. Početné hospůdky, pivnice a bary napovídají, že město žije i bohatým nočním životem. Mezi každoročně pořádané kulturní akce patří rozhodně Štýrský podzim, který je největším avantgardním festivalem v Rakousku.
A jenom malý kulinářský tip na závěr: ve Štýrsku nejraději začínají salátem, v němž je olej z dýňových semen a na kostky nakrájený jazyk.Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu