Informace

Je až k nevíře, jak podobné jsou Vysoké Tatry švýcarským Alpám. Stejně vznešené a elegantní, se stejnými čupřinkami na hrdě vztyčených hlavách. Jako by si z oka vypadly – tedy až na to, že v Tatrách je všechno přece jen menší. O něco. Vždyť nejvyšší zdejší hora – Gerlachovský štít – je vysoká 2654 metrů, zatímco nejvyšší hora švýcarských Alp Dufourspitze sahá až do výšky 4634 metrů nad mořem. To ovšem Tatrám neubírá pražádnou krásu. Možná i naopak.- všechno je tu tak nějak více na dosah a člověk si připadá méně nicotný. Alespoň chvílemi.

Vysoké Tatry jsou nejyvšším pohořím Sovenska a také nejmajestátnějším. Jsou součástí takzvaného "vysokohorského mostu", který tvoří pojítko mezi balkánskými horami a východními Alpami. I proto se tam člověk setká se spoustou vzácných rostlin i živočichů.

Tatry jsou vlastně nejmenší oblastí, na níž se dají pěkně pohromadě najít všechny znaky velehor. A že je tam jezdí hledat rok od roku více turistů – každoročně se jich tam vytřídá zhruba 5 milionů. Odměnou za jejich dlouhou cestu jim bývá neochvějná krása a důstojnost přírody. Z výšky stovek i tisícovek metrů na ně shlížejí s pobaveným nadhledem rozeklané štíty, kterým češou jejich číra táhlé horské hřebeny s takovu lehkostí, že si toho ty kamenné hlavy snad ani nevšimnou. A už vůbec se nedá odhadnout, zda dokážou sklonit zrak až tam někam dolů, ke svým špičkám, kde se nenápadně, ale přenádherně krčí tatranské doliny plné kvetoucích rostlin a desítek druhů těch obyčejných i neobyčejných živočichů. To vše se nachází na ploše pohých 738 km2 – přesně tak velký je totiž Tatranský národní park (TANAP). To by se v Alpách člověk nachodil, než by viděl něco takového najednou.

Rok od roku jsou Tatry navštěvovanějším místem Slovenska a vyhledávanějším cílem českých turistů. V roce 1948 byly prohlášeny Tatranským národním parkem a staly se tak nejstarší institucí tohoto typu na Slovensku.

Nejlákavější turistickou atrakcí je výlet visutou lanovkou na Lomnický štít (2634 m). Jedná se o druhou nejvyšší horu Vysokých Tater – nejvyšší je štít Gerlachovský (2654,4 m). Lanovka pro 15 osob se zvedá ze Skalnatého Plesa skoro až do nebe. Výhledy do okolí jsou nezapomenutelné. Nahoře se nachází také občerstvení, takže smutno nikomu určitě nebude.

Nejtajemnějším místem ve Vysokých Tatrách je Belianská jeskyně. Ač se to zdá k nevíře, jedná se skutečně o jedinou zpřístupněnou jeskyni v těchto velehorách. Schovává se pod východním ukončením hřebene Belianských Tater na Kobylím vrchu. Svou cestu za jejími studenými a nekompromisně mlčícími krásami musíte začít v osadě Tatranská Kotlina. Odměnou za náročný výstup vám je krápníková nádhera zabalená do šedomodrého vápencového pláště.

Co dělá Vysoké Tatry Vysokými Tatrami, jsou jejich plesa. Zírají na svět jako velké Boží oči a stejně tak se v nich i odráží věky, které uplynuly, zatímco ona tady bez oddechu líně pohazují svými hlavami a vdechují čerstvý horský vzduch.

Největší a nejhlubší pleso na slovenském území Vysokých Tater je Velké Hincovo pleso, celkově největší je ale Morskie Oko – to se ovšem nachází na polské straně hor. Nejvýše položené je pak Modré pleso nacházející se pod sedlem Sedielko.

Smutnou kapitolou je rok 2004, kdy Vysoké Tatry zasáhla opravdu ničivá vichřice, která polámala a zničila, co jí jen přišlo do cesty. Po jejím řádění se nádherné svahy pyšných hor změnily v ušlápnutou měsíční krajinu bez duše a vlastně i bez těla. Přestože se hory pomalu z tohoto neštěstí vzpamatovávají, jeho stopy jsou stále viditelné všude, kde se živel potloukal. A vlastně spíše protloukal.

Ale zpátky k tomu krásnému. Ne nadarmo se totiž říká, že zatímco Váh je slovenskou krví, Vysoké Tatry jsou jeho ochranným štítem. A jako takový požívají úctu jaké se v dřívějších dobách těšili jen odvážní válečníci. Protože ať chcete nebo ne, my už tu nebudeme. Ale Vysoké Tatry tady budou dál.


Podoblasti


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu