Informace

Město Banská Bystrica leží v ohybu Hronu ve Zvolenské kotlině na úpatí Kremnických vrchů. Jedná se nejen o historické, ale také i o velmi kulturní místo ve střední části slovenské republiky. První písemná zmínka pochází z roku 1255, kdy bylo území osídleno Němci. Po roce 1380 se Banská Bystrica spojila s dalšími městy. Na začátku se tu těžilo zlato a stříbro. Od poloviny 14. století se k nim přidala měď a olovo.

Velmi působivý je na pohled římsko-katolický kostel Panny Marie. Ten byl vybudován ve 13. století a jeho součástí je křídlový oltář od mistra Pavla z Levoče. Mezi další vzácné památky ve městě patří Matejův dom, Farská bašta, radnice a mnoho renesančních domů.

Významnou kapitolou v historii města, která na něj měla velký vliv, je druhá světová válka. Banská Bystrica byla centrem protifašistického odboje. Také proto se stala politickým střediskem Slovenského národního povstání. To dodnes připomíná památník, který je už na pohled velice originální a ojdinělý.

Banská Bystrica dnes těží hlavně ze své polohy v centru země blízko Nízkých Tater. Nabízí veškerý turistický komfort, ať už je člověk zaměřený na relaxační nebo aktivní dovolenou. K tomu všemu je městem, kde je prostě a jednoduše zábava.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu