Informace

Město Sakya není zas tak zajímavé, ale hostí velice zajímavý klášter. A právě kvůli němu se vyplatí do ní jezdit. Někteří mu dokonce říkají „Velká tibetská zeď“, což se vzhledem k přítomnosti Číňanů v zemi docela hodí. Sakya tedy ve své podstatě hostí dva kláštery – jeden, ten slavnější a navštěvovanější, stojí na jižní straně řeky Trum-chu. Vypadá spíše jako pevnost, ale povzneseného ducha v něm ucítíte i tak. Na severní straně řeky je pak druhý klášter. Ten se sveřepě drží strmých svahů a snaží se nezhroutit se z vyčerpání. Nicméně – už se mu to přece jen zcela nedaří. Proto prochází dlouhou a rozsáhlou rekonstrukcí.

Jedné věci si ale musíte speciálně všimnout nejen v tomto městě, ale i v jeho okolí. Jeho budovy jsou zcela nezvykle vybarvené. Je to tady takový zvyk, který se vytvořil už v pradávných dobách. Základem jsou šedé, bílé a červené pruhy. Symbolizuje to nejsvětější trojicí bódhisattvů – tedy těch, kteří dosáhli stavu předcházejícího stavu buddhy a dále usilují o probuzení.

Smutné je, že dříve krásné město už dnes svůj šarm ztratilo, a to díky stavbě, která mění jeho tvář z barevného veselého mužíčka na šedivé nic. Ale snad si to brzy někdo uvědomí.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu