Informace

Bývalé hlavní město patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co Polsko může nabídnout. Po více než 750 let (založeno r.1257) se metropole rozvíjela kulturně i architektonicky a jako zázrakem unikla zničení jak v první, tak i v druhé světové válce.

Třetí největší polské město se může pochlubit jednou z nejstarších univerzit. Jagelonská univerzita byla založena roku 1364 a je tak jen o pár let mladší než Karlova univerzita. V Krakově studuje kolem 100 000 studentů, což je nemalá část ze 750 000 obyvatel. To je znát především na nočním životě. Bary a kluby jsou i přes týden doslova narvané k prasknutí.

Další významnou památkou je židovské město. To proslavil především Oskary ověnčený film Šindlerův seznam, který se zde natáčel. Továrna Oskara Šindlera se v současné době restauruje a připravuje se její zpřístupnění veřejnosti.

Slavnou minulost a především bohatství středověkého města je snadné si představit při návštěvě zdejšího Wawelského hradu. Komplex, který byl až do roku 1609 sídlem polských králů zaujme jak svou rozlehlostí, tak i vkusným architektonickým uspořádáním.

Největším lákadlem Krakova však bezesporu je Hlavní náměstí (Rynek Glówny) nacházející se ve středu Starého města. Uprostřed největšího středověkého náměstí Evropy se nachází historická tržnice zvaná Sukiennice. Původně budova ze 14. stol., zrekonstruovaná do dnešní podoby v roce 1555. Uvnitř najdete množství obchůdků se suvenýry a stánky se šperky. Pokud si budete chtít koupit pro tuto oblast typický jantar, dejte někomu (známému, rodinnému příslušníkovi) peníze, ať Vám ho koupí, existuje totiž pověra, že když si jantar člověk koupí sám, přinese mu neštěstí.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu