Informace

11 979 km2
1 300 000 obyvatel
Hl. město: Linz


Tato spolková země se rozprostírá na obou březích Dunaje a celé území Horních Rakous lze podle velmi specifických podmínek členit do několika zcela odlišných přírodních lokalit. Sever země ( tzv. Mühlviertel ) připomíná svými nízkými lesy porostlými horami Šumavu. Toto pásmo od zbytku území jasně odděluje Dunaj, kolem něhož se rozprostírá široká rovina. Jinak však toto území není ničím příliš výrazné a turisty není moc navštěvované. Jižně od Dunaje je typická horská část hojně protkaná krásnými jezery - zde se nachází hornorakouská část Solné komory ( Salzkammergut ). Okolí jezer Mondsee, Attersee a mnoha dalších jsou vyhledávána především kvůli možnosti provozování mnoha nejen vodních sportů. Dalším motivem pro návštěvu těchto míst samozřejmě může být samotná malebnost okolní krajiny. Na březích jezer se navíc nacházejí krásná městečka, která si zachovala svůj historický ráz z dávných dob, kdy se zde těžila sůl. Procházku po Hallstattu může zpestřit například i návštěva zdejšího solného dolu.
Kdo se nespokojí s pozorováním horských velikánů od jezer, může využít mnoha lanovek. Ty ho vyvezou zpravidla do výšky kolem dvou tisíc metrů. Odtud už má člověk za slušného počasí okolní masivy například Dachsteinu, Höllegebirge, Hoher Nock či Schneeberg jako na dlani. Příznivci pěší turistiky mohou samozřejmě vybírat z mnoha více či méně fyzicky náročných vycházek po okolních kopcích. K těm méně náročným zpravidla patří stezky k některým jezerům a horským soutěskám.
Častým předmětem zájmu jsou i zde jeskyně. V oblasti masivu Dachsteinu se nacházejí dvě největší a nejznámější z nich, Mammuthöhle a Reiseneishöhle. I v Horních Rakousích narazíme na mnoho velmi kvalitních lázeňských komplexů. Asi nejnavštěvovanější jsou v Bad Ischlu. Zde vyvěrají na povrch četné minerální prameny. Další lázně najdeme v Bad Goisernu, Bad Hallu a jiných i menších městech.
Lyžaři si zde přijdou na své v poměrně rozsáhlé oblasti Pyhrn-Priel, nejlepší podmínky včetně náročných sjezdových tratí zde nabízí středisko Hinterstoder, pestrý výběr je i v části Wurzeralm-Frauenkar. Částečně sem spadají i střediska Salzkammergut a Dachstein-West.
A jídlo nakonec...v Horních Rakousích by si milovníci ryb měli po zelném závinu dát dunajského sumce na zelenině. Kdo má rád maso, měl by si v Innviertlu dát pokrmy z hovězího. A velkou pýchou hornorakušanů je linecký dort. Od té doby, co se našel původní recept z roku 1696, zmizelo i trapné podezření, že tento dort objevil jakýsi přistěhovalý bavorský cukrář.Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit

Co by vás ještě mohlo zajímat

DACHSTEIN - SALZKAMMERGUT: Mountainbiken & turistika

DACHSTEIN - SALZKAMMERGUT: Mountainbiken & turistika

DACHSTEIN SALZKAMMERGUTMountainbiken & TouristikHory, kola, jezera ….. jednoduše - stojí to za podívanou!Osvěžení pro tělo i duši! Dachstein Salzkammergut - perfektní místo pro příští léto!Šťastná ... více info...

Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu