Informace

Minsk je hlavním a největším městem Běloruska. Není proto divu, že je také jeho hospodářským a kulturním centrem. Žijí v něm necelé 2 miliony lidí. Protékají jím hned dvě řeky - Svislač a Ňamiha. První zmínka o Minsku pochází už z roku 1067 a postaven byl jako hraniční pevnost Polockého knížectví. Posléze měnil pány i kmány, ale jeho sláva stále rostla.

V roce 1991 se Minsk stal hlavním městem nezávislého Běloruska. Ve městě není příliš architektonických památek – jeho výhodná poloha na obchodních i dopravních tepnách totiž způsobila, že ho pořád chtěl někdo ukořistit a ovládnout. Věčné války ho tedy neustále ničily a hyzdily. V roce 1922 se stala Běloruská socialistická republika (BSSR) součástí Sovětského svazu a o slovo se přihlásila sovětská architektura. Jenže pak přišla druhá světová válka a Minsk se zase zhroutil v základech. Z 80 procent se z něj staly trosky a to vedlo dokonce i k úvahám o přestěhování hlavního města – tím se mělo stát Mogilevo. Nicméně Minsk jako už mnohokrát dokázal, že se ze všeho umí vzpamatovat. Není divu, že jedno z nejstarších měst v Evropě vypadá na první pohled jako město ryze nové a moderní.

Atmosféra v Minsku je paradoxně klidná a neuspěchaná. Možná, že město, které toho tolik prožilo, už ví moc dobře, že se není kam hnát. Je tu čisto a útulno, lidé se většinou usmívají – a to i ve chvíli, kdy jim do smíchu ani trochu není. Páteří centra Minsku jsou dvě třídy, které byly nedávno přejmenovány. Tou první je prospekt Nězavisimosti, druhou třída Poběditělej. Prvním místem Minsku, které každého udeří do očí, je Přinádražní náměstí. Dvě věže mají symbolizovat vstupní bránu do města. Velice navštěvované je také náměstí Nezávislosti, které obklopují vládní budovy, úřady a atraktivní katolický kostel sv. Simona. Nakoupit si velice luxusní zboží je možné na ulici Němiga - jsou tu ty nejdražší obchody a butyky, ale také hotely a restaurace.

Staré město leží západně od třídy Nezávislosti a je sídlem pravoslavné Mariinské katedrály ze 17. století, honosného Petropavlovského kostela nebo pevnosti z 18. století. Rakovskoje předměstí zastupuje zase tu část města, kde bydlelo převážně židovské obyvatelstvo a za doby druhé světové války se zde nacházelo židovské ghetto.

V Minsku se dá dobře umělecky i kulturně žít. Nachází se tu 16 muzeí a 11 divadel. Lákadlem je také trvale otevřený Státní cirkus, který tu funguje už od roku 1959.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu