Informace

Labrang je v sezóně něco jako tibstký Karlštejn. Pohybují se tu davy čínských turistů, kteří si zaplatí vstupné, způsobně se postaví za svého průvodce, napjatě ho poslouchají a cvakají fotoaparáty jako Japonci. A i když jim v poslední době šlapou na paty cizinci, kteří si toto místo stále více zamilovávají, pořád jich je tam víc než dost.

Když ale člověk přijde na jaře nebo začátkem léta – tedy mimo sezónu – bude tu skoro sám. V klidu si projde celé místo a mniši mu s chutí a radostí pvykládají o svém životě tady i o prokletí celé země. Bude to jaksi... upřímnější a milejší, než když se mačkáte s nadšenými Číňany (nic proti nim). Místní mají velice rádi příběh o významném tibetském učenci Džamjang Žäpä Dordže Ngawang Cöndüovi. Ten přijal začátkem 18. století pozvání od prince Galdana Erdeni Džinonga, aby tady zřídil klášter. Džamjang Žäpä vybral pro jeho stavbu místo poblíž dnešního města Sangčhu a v roce 1709 zde založil klášter Labrang Tašikhjil.

Kolem něj se nachází kora - tříkilometrový posvátný okruh zaplněný tisíci mlýnků, do něhož většinu dne nevkročí jedna jediná lidská noha. Osamělý turista má dostatek času na to, aby všechny strojky pomalu roztočil. Ospalá atmosféra posvátného okruhu jednoho z nejvýznamnějších tibetských klášterů se těsně před západem slunce rychle změní. Stovky, možná tisíce místních babiček a dědečků, dětí s rodiči i bez nich najednou zaplaví koru. Roztáčejí stejné mlýnky jako vy a drmolí si přitom mantru. Zvláště u starých lidí vás okamžuitě šokuje jejich neuvěřitlená rychlost a zručnost.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu