Informace

3 965 km2
270 880 obyvatel
Hl. město Eisenstadt


Tato nejvýchodnější rakouská spolková země hraničí s Dolními Rakousy a se Štýrskem. Vytvořila se v roce 1921 z německy osídleného pohraničního území Maďarska. Rakousku bylo toto území přiřčeno mírovou smlouvou, uzavřenou v Saint-Germain.
Burgenlandsko je vysloveně zemědělský kraj. Hlavní dominantou je pěstování vína, které je světově uznávané pro svou jedinečnou kvalitu.

Celé Burgenlandsko lze rozčlenit na dvě výrazně odlišná území. Severní rovinatá část je z velké části zaplněna Neziderským jezerem, jediným stepním jezerem ve střední Evropě. V jeho blízkosti lze podniknout nádherné vyjížďky na kolech napříč vinnými oblastmi. Dokonalé povětrnostní podmínky jezera jsou zárukou pro příznivce plachtění, rogala a samozřejmě i pro milovníky vodních sportů se zde najde široká nabídka vyžití. Také právě tady je velmi patrný vliv maďarské kultury. Mnohé vesničky na březích jezera lákají turisty svými malebnými vinnými sklípky a hudební produkcí cikánských kapel. Druhou částí celé spolkové země je potom hornatý střed a jih. Se zimními sporty to v této spolkové zemi není sice tak dokonalé jako na většině území Rakouska, ale každá spolková země má něco a tato má hlavně bohatou kulturu. Nalezneme zde mnoho krásných hradů, zámků a klášterů.
Za návštěvu určitě stojí Bernstein, Forchenstein či Schlaining. Burgenlandsko nabízí svým návštěvníkům spíše klidnější dovolenou se zaměřením na relaxaci. Navštívit zde můžete také termální lázně, které se nacházejí nedaleko hlavního města této spolkové republiky. Hlavní město Eisenstadt, kde žije přibližně 10 000 obyvatel, je proslaveno působením hudebního skladatele Josepha Haydna, který je zde pochován v Horském kostele Bergkirche. A samozřejmě díky tomu se dnes v zámku rodu Esterházy pořádá každoročně burgenlandský Haydnův festival. Burgenlandsko stejně jako celé Rakousko žije kulturou, kulturními akcemi a hudbou vůbec. Mezi zaručené akce patří určitě Jezerní festival v městečku Mörbisch, kde se v červenci a v srpnu na plovoucím jevišti hrají operety nebo například v Lockenhausu se v letním období pořádá festival komorní hudby.
Z kulinářského umění zde musíte rozhodně ochutnat candáta připravovaného na česneku, je podáván pod jménem fogoš...opravdu je zde ponecháno mnoho z maďarské kultury i kuchyně.


Podoblasti


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu