Informace

Jak už název napovídá, Banská Štiavnica bývala svého času centrem báňské vědy a průmyslu. Tak tomu mimochodem bylo už ve středověku. Později – to už bylo za vlády Marie Terézie byla dekretem z roku 1735 založena první báňská vysoká škola, která byla zároveň jedinou vysokou školou svého druhu na světě.

Největší těžba se tu odehrávala v roce 1960 – z oblasti tehdy drsní chlapi vykutali asi 29 tun stříbra a 605 kilogramů zlata. Pro tyto industriální účely se v okolí vybudovala spousta umělých jezer a sběrných kanálů, kterým se říká tajchy. Jsou skutečnou raritou tohoto kraje.

Dřívější bohatství města rozkládajícího se v údolí Štiavnických vrchů je všude znát dodnes. Nejvíce je to ale vidět v jeho historickém centru. Však bylo také vprosincei 1993zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu